Focus Eagle 8x42
Focus Eagle finns i två utföranden, 8x42 och 10x42, och kombinerar kikare med avancerad avståndsmätare som kan mäta mål upp till 1500 meter. Konstruktionen är robust med en räfflad greppyta som gör att kikaren ligger stabilt i handen under alla förhållanden.
Optiken består av högkvalitativt glas med avancerad antireflexbehandling, vilket ger en skarp bild med hög kontrast. Bak på kikaren sitter vridbara okulardelen och ett pupillavstånd på 19,5 mm, vilket gör den lättanvänd även för glasögonbärare. Varje okular har individuell skärpeinställning för maximal precision.
Mätfunktioner
Kikaren erbjuder sju olika mätprogram som anpassar sig efter dina behov:
Standard – ett allroundläge för de flesta situationer.
LDP (Longest Distance Priority) – söker automatiskt det längsta avståndet och ignorerar hinder som grenar eller buskar framför objektet.
LDP/Scan – samma som LDP, men med extra vinkelmätning.
Dimma – skickar en starkare signal som passerar genom fuktighet; minsta avstånd är 25 meter för hög noggrannhet.
Vertikalt läge – mäter höjden på objekt, exempelvis träd.
Horisontalt läge – visar avstånd och vinkel, alternativt endast horisontellt avstånd efter beräkning.
Hastighet – mäter föremåls hastighet upp till 300 km/h.
Användningsområden
Focus Eagle underlättar jakten genom att göra det enkelt att mäta referenspunkter vid pass och beräkna ballistiska förutsättningar för träffsäkerhet. Den är även perfekt för fågel- och naturstudier, där avstånd och höjd är viktiga för observation.