FUJIFILM X-T30 har en låg vikt på endast 383g och har jämfört med sin föregångare X-T20 utrustats med en joystick för styrning av AF-punkt, en tunnare LCD-skärm med bättre respons för pekfunktioner samt ett förbättrat grepp. X-T30 börjar säljas i silver och svart i slutet av mars, senare under året kommer även den nya färgen ”charcoal silver”.
X-T30 levererar stillbilder med samma upplösning, färgåtergivning och låga brus som kritikerrosade FUJIFILM X-T3. Kamerans nyutvecklade bildsensor X-Trans CMOS 4 har en högre upplösning (26,1 megapixel) jämfört med sin föregångare och en bakbelyst struktur för ännu bättre bildkvalitet och förbättrad prestanda under sämre ljusförhållanden. Den nya bildsensorn använder precis som tidigare generationer ett unikt färgfilter för att kontrollera moire och felaktiga färger, utan optiskt lågpassfilter. Nytt bas-ISO är 160, vilket t.ex. är användbart vid fotografering med stor bländaröppning i dagsljus.
Funktioner
- Bakbelyst 26.1 megapixel APS-C X-Trans CMOS 4 sensor utan optiskt lågpassfilter
- X-Processor 4 med tre gånger högre bearbetningshastighet jämfört med tidigare generation
- Autofokus med 2.16 miljoner fasdetekterande pixlar som täcker hela bildytan
- Valbara AF-punkter: 117. Expanderbart upp till 425 AF-punkter för ännu högre noggrannhet.
- Snabbare och känsligare autofokus, motivföljande AF med fem specialanpassade program plus ett personligt customläge
- Serietagning med 8 bilder/s med mekanisk slutare och 20 bilder/s med elektronisk slutare (30 bilder/s med 1,25 crop)
- Känslighetsområde från ISO 160 till 12 800, kan utökas ända upp till ISO 51 200
- Rejäla och intuitiva reglage, bl.a. joystick för styrning av AF-punkt
- Vinklingsbar pekkänslig 3-tums LCD-skärm med 1 040 000-punkters upplösning
- Elektronisk sökare med 2 360 000 punkters upplösning och jämn bild med minimal "blackout" vid serietagning
- Fujifilms omtyckta filmsimuleringslägen (16st), fungerar både vid fotografering och videoinspelning
- Funktionen ”Color Chrome-effekt” återger intensiva och mättade färger med ett djupare och mer nyanserat uttryck.
- Flimmerreducering som ger jämnare exponering vid t.ex. inomhusfotografering med lysrörsbelysning.
- Videoinspelning i DCI eller UHD 4K / 30P 4: 2: 0 8bit internt till SD-kort samt DCI eller UHD 4K / 30P 4: 2: 2 10bit till inspelnings-enhet över HDMI
- Full-HD höghastighetsvideo upp till 120p med högkvalitet och autofokus (200Mbp/s)
- Videoformat: H.264 / MPEG-4 AVC
- Videoinspelning i upp till 200Mbp/s
- Inställning för dynamiskt omfång i videoläge – DR100% till DR400% (400% motsvarar ca. 12 steg)
- ETERNA-filmsimulering med cinematisk stil - stort tonomfång med dämpad kontrast och färgmättnad
- HDMI-utgång med möjlighet att skicka ut okomprimerad videosignal
- F-Log färggraderingsprofil för video (inspelning till minneskort eller HDMI-utgång)
- Mikrofoningång (2.5 mm) och hörlursutgång via USB-C
- Inbyggd blixt med intelligent fullautomatik
- Snabbomkoppling för fullautomatik (SR Auto)
- Wi-Fi för trådlös bildöverföring och Bluetooth för ständig, strömsnål uppkoppling till telefon/surfplatta. Möjlighet att fjärrstyra kameran med appen FUJIFILM Camera Remote
Tillbehör
- Handgrepp MHG-XT10 med snabbfäste för arca swiss stativhuvud
- Halvfodral i läder BLC-XT10, inklusive kamerarem
- Fyra tillbehörsblixtar; EF-X500, EF-X20, EF-20 och EF-42
- Fjärrutlösare RR-100 (2,5mm)
- Stereomikrofon MIC-ST1
- Extra batteri NP-W126S